Пошук

Відбулося засідання Реставраційної ради, щодо концепції вітражів та їхньої локалізації в сакральному просторі інтерʼєру храму Пресвятої Трійці у Вільнюсі

Відбулося засідання Реставраційної ради, щодо концепції вітражів та їхньої локалізації в сакральному просторі інтерʼєру храму Пресвятої Трійці у Вільнюсі

У четвер, 13 червня 2019 р. у василіянському монастирі св. Йосафата у Вільнюсі відбулося розширене засідання Реставраційної ради, яка діє при Міністерстві культури Литовської Республіки. У засіданні взяли участь представник Міністерства культури ЛР, члени Реставраційної ради, архітектор п. Аудронє Шаулєнє, професор, проректор з наукової роботи УКУ п. Ігор Скочиляс, Голова Правління Всеукраїнської творчої спілки вітражистів України п. Ірина Макусева, настоятель монастиря та храму Пресвятої Трійці УГКЦ у Вільнюсі о. Вінкентій Пелих, ЧСВВ.

Учасники засідання обговорюючи концепцію подальшої реставрації, детально опрацювали тематику вітражів та їхню локалізацію в сакральному просторі інтерʼєру василіянського храму Пресвятої Трійці у Вільнюсі.

Професор п. Ігор Скочиляс наголосив на історичному й культурному значенні монастирського храму, а відтак, представив концептуальні засади схеми розміщення вітражів.

14 вітражів як декоративний елемент оздоблення вікон сюжетними композиціями зі скла, підкреслив п. Ігор, покликані художніми засобами: а) візуалізувати сакральний простір Вільнюського василіянського храму Пресвятої Трійці як християнської святині, де звершується Євхаристія та відбувається зустріч людини з Богом; б) представити його ідентичність як особливого місця, де поєднюються східна візантійська і західна католицька традиції та взаємовпливи литовської й української культур; в) вказати на унікальну спадщину Святотроїцького комплексу як важливого місця історичної й культурної памʼяті українського і литовського народів;  г) наголосити на інтегральному звʼязку храму з Василіянським Чином, містом Вільнюсом, Великим князівством Литовським і незалежною Литвою, давньою Київською митрополією та сучасною Україною і Греко-Католицькою Церквою.

Голова Правління Всеукраїнської творчої спілки  вітражистів України п. Ірина Макусева представила основи концепції оздоблення храму Пресвятої Трійці у Вільнюсі художніми вітражами.

Оформлення вікон вітражними композиціями побудовано за наступним принципом:

Основою всіх вітражних композицій є поєднання геометричних і  рослинних  орнаментів, характерних для монументального оздоблення споруд, зокрема і сакральних, 16-17 століть. Перехід від домінування геометричних орнаментів до рослинних відбувався поступово, разом із змінами в традиціях та етнічній культурах на початку 17 століття. Залишки фрагментів розпису показують, що внутрішні стіни храму Пресвятої Трійці тоді прикрасили вражаючими геометричними і рослинними орнаментами.

Кольорова гама орнаментів розрахована на  обємний простір храму. Тому всі центральні частини не заповнюються кольором. Орнаментальне заповнення центральних частин вітражів має зображення стилізованих риб, октаграм, хрестів, колосків. Рослинні  орнаменти створені з композицій, що мають зображення винограду, калини, трилисників та чотирилисників.

На завершення засідання члени Реставраційної ради висловили свої пропозиції та сподівання на успішну реалізацію представленого проекту.

Related posts

Leave a Comment