Пошук

У Вільнюсі презентували монографію: «На перехресті культур: Монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі»

У Вільнюсі презентували монографію: «На перехресті культур: Монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі»

У п’ятницю, 28 вересня 2018 р. в Національному музеї „Палац великих князів литовських” / „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Vilniaus žemutinėje pilyje” відбулася презентація колективної монографії, під назвою: «На перехресті культур: Монастир і храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі» («Kultūrų kryžkelė: Vilniaus Švč. Trejybės šventovė ir vienuolynas / At cultural crossroads: The Holy Trinity shrine and monastery in Vilnius»).

У презентації взяли участь проректор Вільнюського Університету Рімантас Янкаускас, проректор Українського Католицького Університету Мирослав Сеник, декан історичного факультету Рімвідас Петраускас, п. Діана Варнайте – вислужений директор Департаменту по охороні культурної спадщини Литви, при Міністерстві Культури ЛР, Дегутіс Алгімантас, в.о директора Департаменту по охороні культурної спадщини Литви, український та литовський колектив авторів монографії, Надзвичайний та Повноважний Посол України у Литві п. Володимир Яценківський, п. Аста Андріяускієне, керівник відділу справ країн Східної Європи при міністерстві закордонних справ Литви, представники василіянського монастиря св. Йосафата у Вільнюсі: о. Вінкентій Пелих, ЧСВВ і бр. Роберт Ленів, ЧСВВ, меценати проекту, представники академічного середовища та української громади у Литві.

Книга литовською та українською мовами підготовлена й опублікована в рамках спільного дослідницького проекту Вільнюського та Українського католицького університетів „Православні та унійні спільноти у Великому князівстві Литовському: історія, культура, пам’ять”. Проект фінансувався коштом Наукової ради Литви та Міністерства освіти і науки України, а також публічного проекту „Соборна Україна та Київська традиція” за підтримки українських меценатів.

Колективна монографія 19 литовських й українських дослідників пропонує новий підхід до інтерпретації спільної культурної спадщини обох народів на прикладі однієї з найдавніших публічних інституцій у Вільнюсі – спочатку православного, а від XVII ст. унійного (греко-католицького) монастиря і храму Пресвятої Трійці.

У незалежній Литві святотроїцька спільнота ченців стала духовним і культурним центром української громади, символом відродженого Василіянського Чину та важливим осередком литовсько-української солідарності й співпраці.

 

Related posts

Leave a Comment