Пошук

Співавтор монографії про українську церкву у Вільнюсі Юстина Козакайте стала лауреатом стипендії Державної незалежності

Співавтор монографії про українську церкву у Вільнюсі Юстина Козакайте стала лауреатом стипендії Державної незалежності
На фото: Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс, лауреат стипендії Державної незалежності Юстина Казакайте, настоятель монастиря та храму Пресв. Трійці у Вільнюсі о. Вінкентій Пелих, ЧСВВ 

Під час урочистих святкувань Дня незалежності Литви в парламенті Литовської Республіки спікер Вікторас Пранцкетіс спільно з головою Комісії проф. д-р. Зинонасом Буткусом оголосили Лауреатом стипендії Державної  незалежності» д-р. Юстину Козакайте, якій було вручено диплом та дар пам’яті.

Професор Буткус повідомив, що комісія, уважно вивчивши подані проекти, обрала д-р. Юстину Козакайте, яка представила науково-дослідний проект «Ціна боротьби за свободу». Проф. Буткус наголосив, що наукова робота Юстина Козакайте зміцнює литовську науку і водночас державність, розвиває довіру до Литви та її суспільства, і це один із способів боротьби з дезінформацією, що поширюється ворожими силами.

«Найбільш ефективною протиотрутою є об’єктивні, обґрунтовані дослідження. Можна сказати, Юстина Козакайте, нова переможниця стипендії «Державна незалежність», розвиває свою науку і створює непереборний бар’єр для гібридної війни», – проф. д-р. Зенон Буткус.

У своєму слові Лауреат стипендії Державної незалежності 2019 д-р. Юстина Козакайте підкреслила, що “моя мета і мета моїх колег – стати незаперечними письменниками, які за допомогою сучасних наукових методів можуть довести жорстокість окупаційних сил. Але що більш важливо, довести існування історичних особистостей у минулому, які важливі для нас. І не дати їм лежати в немаркованій могилі брехні”.

Пригадуємо, що Юстина Казакайте є співавтором монографії: «На перехресті культур: Монастир та храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі».

Колективна монографія 19 литовських й українських дослідників пропонує новий підхід до інтерпретації спільної культурної спадщини обох народів на прикладі однієї з найдавніших публічних інституцій у Вільнюсі – спочатку православного, а від XVII ст. унійного (греко-католицького) монастиря і храму Пресвятої Трійці.

Книга литовською та українською мовами підготовлена й опублікована в рамках спільного дослідницького проекту Вільнюського та Українського католицького університетів „Православні та унійні спільноти у Великому князівстві Литовському: історія, культура, пам’ять”. Проект фінансувався коштом Наукової ради Литви та Міністерства освіти і науки України, а також публічного проекту „Соборна Україна та Київська традиція” за підтримки українських меценатів.

У незалежній Литві святотроїцька спільнота ченців стала духовним і культурним центром української громади, символом відродженого Василіянського Чину та важливим осередком литовсько-української солідарності й співпраці.

ФотоLeonardas Skirpstas

Related posts